Вогонь заворожує, притягує увагу. І камін, що містить в собі дику стихію, мимоволі стає центром приміщення. Це не просто архітектурна споруда або побутовий прилад, а, мабуть, домінуючий елемент інтер’єру. І його дизайну приділяється дуже велика увага.
Традиційно камін розміщують в кутку кімнати або у суцільний стіни. Існують також кутові каміни, оглядові або окремо стоять і підвісні. Крім того, вони можуть бути з живим і штучним полум’ям. До першого типу відносяться каміни на твердому і на газоподібному паливі, до другого – електричні, які можуть бути самих різних розмірів. Наприклад, модель Optiflame від канадської фірми DIMPLEX випускається в трьох варіантах: від 60 до 100 см по ширині, від 60 до 85 см по висоті. Такий камін оснащений пультом дистанційного керування і системою регулювання швидкості і яскравості полум’я, температури нагріву.
Від класики до авангарду
Свого роду класикою жанру можна назвати портальні каміни, витримані в строгому вікторіанському стилі. Портали за традицією виготовляють з цінних порід дерева (вишні, кедра, червоного дерева) і металу, компактну топку з литими барельєфами – з чавуну, прітопочную майданчик викладають плиткою і відгороджують металевим бортиком. Топки таких камінів відкриті, полум’я не закривають ні скляні дверцята, ні захисні екрани. Подібний камін не зможе прогріти велике приміщення, але зате в змозі швидко видалити вологу з повітря.
Ірландська фірма LEINSTER внесла в «класику жанру» чавунних вікторіанських камінів революційні нововведення, що дозволили поєднати традиції з сучасністю. Каміни LEINSTER позбавлені таких недоліків, як низький ККД або невеликі розміри камери згоряння. Потужні топки (12 або 16 кВт) обрамлені барельєфними порталами з полірованого чавуну. LEINSTER FOUNDRY випускає топки з однією або двома скляними дверцятами, а також своєрідний трансформер, тобто топку, яка легко перетворюється з закритою в класичний відкрите вогнище.
Прихильникам античності або стилю рококо можна порекомендувати продукцію ARRIAGA. Дизайнери цієї компанії спеціалізуються на обробці мармуру, і завдяки застосуванню високих технологій як з різання, так і по шліфовці каменя, можуть виконати портал будь-якої складності.
Надзвичайно цікаві каміни, виконувані в стилі арт. Яскравий приклад – продукція французької фірми ARKIANE. Асортимент цієї компанії досить широкий, але найбільшою популярністю користується модель Kephren. Прообразом цього каміна послужила єгипетська піраміда Хефрена. Крім незвичайної форми ця модель дивує ще й удаваним відсутністю димоходу. Насправді він, звичайно ж, існує, просто дуже майстерно захований. Така піраміда може стояти як на підлозі, так і на спеціальному постаменті, а якщо виникне бажання помилуватися відкритим вогнем, кришка піраміди може бути піднята або відкинута в сторону.
Інший варіант – каміни в стилі кантрі. Як правило, при влаштуванні цих моделей використовуються природні матеріали – черепашник, піщаник найрізноманітніших відтінків, цегла і, звичайно ж, натуральна деревина.
Продовжуючи тему дизайнерських вишукувань, не можна не згадати не так давно з’явилася на українському ринку лінію DESIGN французької компанії CHEMINEE PHILIPPE. Каміни цієї серії цікаві в першу чергу тим, що порталу як такого у них немає, топка і димар ховаються за фальшстеной, залишаючи відкритими тільки скляні дверцята і внутрішнє простір вогнища. В результаті виходить дивовижної краси картина – укладену в багет живе полум’я. Обрамлення для такого живописного полотна можна вибрати на свій смак – різними можуть бути матеріали (латунь, нержавіюча сталь або дерево), форма (квадратна, прямокутна), а скло може бути прямим або опуклим.
Поряд з компаніями, що займаються серійним виробництвом камінів, існують фірми, які працюють виключно на замовлення і виготовляють штучні екземпляри. До них відноситься голландська компанія BOLEY, яка була задумана дизайнером Гаррі Болл як художня майстерня. Ці каміни поза модою, вони настільки авангардні, що здаються прибульцями з далекого майбутнього. Для їх обробки використовують цінні сорти граніту і мармуру, але особливий інтерес викликають моделі, облицьовані металом з різними покриттями. Болл одним з перших став використовувати дзеркала і скло, дозволяючи мов вогню нескінченно відбиватися, створюючи химерну гру світла.
Клітка для вогню
Перш ніж сісти в затишне крісло навпроти вогнища і зануритися в споглядання танцюють язиків полум’я, вам треба буде пройти ряд випробувань. Камін – не тільки предмет меблювання, але ще дуже складне технічне спорудження, і установка його – справа досить клопітка; перед його монтажем необхідно проконсультуватися у фахівців. І перше питання, яке вам зададуть, – чи існує в будинку димохід. Якщо ж його немає або його розміри не відповідають обраної моделі каміна, то канал для виходу диму слід спорудити. До сучасного димоходу ставляться такі вимоги: низька теплоємність, корозійна стійкість і герметичність.
Крім того, необхідно перевірити, чи витримає підлога будинку додаткове навантаження або буде потрібно посилення фундаменту. Бажано, щоб підлогове покриття в приміщенні було з каменю або керамічної плитки.
Якщо ж виникає необхідність встановити камін на паркеті, то по його периметру треба прокласти бетонну стяжку урівень з основним підлогою, на який і буде встановлена конструкція. Але навіть в цьому випадку краще зробити т.зв. прітопочную майданчик з вогнетривкого матеріалу – обережність не буває зайвою.
Ще одна обов’язкова вимога: якщо камін контактує зі стіною приміщення, то вона повинна бути з вогнетривкого матеріалу. Традиційно камін вважається атрибутом заміського будинку, але зараз можна встановлювати каміни і в міських квартирах. У багатьох будинках елітного класу передбачається наявність каміна, в деяких особняках або будівлях сталінської споруди існують замуровані димоходи, які можна реанімувати.
Перед тим як замовити вподобану модель, слід провести технічну ревізію приміщення або будинку, в якому вона буде встановлена. Крім того, буде потрібно дозвіл пожежних служб, але оббивати пороги зовсім не обов’язково – багато солідні фірми, що встановлюють каміни, надають допомогу в цій справі.
І ще один важливий момент – якщо квартира знаходиться не на останньому поверсі будівлі, то необхідний дозвіл від сусідів зверху, щоб через їхню квартиру було проведено димохідний канал. Зробити це буває нелегко, але іноді мешканці погоджуються – адже у них теж з’являється можливість встановити у себе вдома камін.