Перейти до вмісту
Головна » Проект дому

Проект дому

Проект – це єдино придатний мову спілкування між будівельником і замовником

Проектування – ізгой індивідуального заміського будівництва в нашій країні. Ймовірно, з часом ця галузь придбає цілком цивілізовані форми. Але сьогодні більшість проектів, які використовуються при будівництві – типові. А деякі замовники і зовсім вважають, що краще взагалі не витрачати гроші на проект. На жаль, зробити цей крок їм допомагає не хто інший як будівельні фірми. Ті, які беруться будувати без проекту.


Однак сумні наслідки будівництва без офіційного проекту проявляються вже під час виконання робіт. А після спорудження будинку вони перетворюються в тяжкий довічну спадщину. Адже крім планування кімнат і поверхів проект включає в себе інформацію про всі комунікаціях – від водопроводу до воздуховода. Відсутність проекту приводить часом до тупикових ситуацій при виникненні суперечок з підрядником. А судові інстанції, швидше за все, винесуть рішення не на вашу користь – в зв’язку з відсутністю критеріїв для розв’язання конфлікту. Ніякі експерти навіть при всьому бажанні не змогли б зрозуміти, що було зроблено і чи правильно було зроблено. Їм просто нема з чим буде порівнювати результат виробленого будівництва. Крім того, без проектної документації надзвичайно важко оформити відносини з різними державними органами (БТІ,Реєстраційною палатою і т.д.). Тому ні в якому разі не нехтуйте цим етапом. Вам потрібно обов’язково знайти людей, які роблять проекти. Як правило, ці люди називаються архітекторами.

Архітектор – як і лікар – має цінність тільки в тому випадку, якщо він не залежить від сторонніх


Архітектора теж потрібно вибирати. Не менш прискіпливо, ніж будівельників. Якщо проводити аналогію між будівництвом і медициною, то архітектор – це лікар, а будівельники – всього лише медсестри. Тому, хто вважає участь архітектора зайвим, можна лише порадити записатися на прийом до медсестри. Знаючи закони побудови житла, архітектор може і повинен втілити ваші архітектурні та конструктивні задуми (якщо вони є), врахувати багато чинників і визначити пріоритети, прив’язати бажане до ваших фінансових можливостей. Архітектор – це одночасно технолог і художник, який втілює ваші уявлення про ідеальний будинок. Ви повинні розуміти його, а він – вас. Знайдіть архітектора, якому зможете довіряти.

Архітектори бувають як частнопрактикующими, так і примкнули до якого-небудь колективу. Існують фірми, які спеціалізуються тільки на архітектурі, проектуванні і дизайні. Однак поряд з ними проектною діяльністю займаються і багато будівельних компаній. У цьому випадку вони повинні мати ліцензію саме на цей вид діяльності – проектування (будьте пильні). Крім того, немає ніякого секрету в тому, що проектанти будівельних фірм – люди майже завжди упереджені. Їх робота може складатися не тільки в створенні проекту вашого будинку, але і в збільшенні обсягів і вартості робіт для своєї фірми. При виконанні проекту в будівельній фірмі виходить, що вона сама собі ставить завдання. Немає нічого дивного, якщо вона поставить собі таке завдання, яку потім їй самій буде легко і вигідно вирішувати.


У цьому сенсі краще замовляти проект в архітектурному бюро або проектній майстерні: їхні співробітники можуть неупереджено працювати над вашим задумом, і ви напевно отримаєте більш економічний проект – при інших рівних умовах з його замовленням у будівельній компанії. Крім того, проект з бюро або майстерні напевно виявиться цікавіше в художньому сенсі: рівень їх співробітників (принаймні в середньому) вище, ніж їхніх колег в будівельних фірмах – завдяки більш вузькою і глибокою професійної спеціалізації. Зрозуміло, що в будівельних компаніях проектування є додатковою (і вельми недорогий) послугою і тому просто не в змозі залучити виконавців високого класу.

Гірше дешевого тільки безкоштовне

Найчастіше будівельна компанія, що береться виготовити проект, обіцяє повернути замовнику частину його вартості. Але не готівкою, а послугами. Тобто згодом замовник як би повинен буде менше заплатити за кошторисом – за матеріали і вироблені роботи. Деякі компанії доходять до того, що обіцяють зробити проект безкоштовно. Це явно не сприяє досягненню високої якості проектування (а ви думаєте, звідки за останнє десятиліття з’явилися десятки тисяч гнітючих будинків?).

Крім того, безкоштовний проект насправді далеко не безкоштовний (якщо це не двічі-тричі-чотири рази з’їдене варення). Просто в ході цінових ігор компанія переписує цифри з одного рядка в іншу. З рядка “проект” – в рядок “роботи” або “матеріали”. Зрозуміло, ви цього не бачите, але хіба від цього щось змінюється? Такий метод копіює рекламу типу “кожному купив щось – подарунок”. А адже це саме “щось” може включати в себе вартість подарунка. Дати в навантаження і взяти грошей. Але одна справа, коли мова йде про якомусь обивательському товар за сто гривень, і зовсім інша справа, якщо люди мають намір отримати замовлення на кілька десятків або навіть сотень тисяч доларів. Ми вважаємо, що в цьому випадку подібні шиті білими нитками гри з замовником принизливі і недоречні.

Звичайно, проектування в незалежній (від будівельників) проектної майстерні коштує недешево. Але на ділі може дати значну економію. Адже автор незалежного проекту ніяк не зацікавлений в збільшенні вартості будівництва, він отримує гроші зовсім за інше. Крім того, згодом він зможе об’єктивно проводити авторський нагляд за якістю будівництва. Можливо, що архітектор рекомендує вам відому йому будівельну компанію. Чи не відхиляйте його пропозицію, однак попросите спочатку готовий проект (який ви зможете віднести в іншу фірму для складання кошторису). Нехай краще архітектор буде повністю незалежний від будь-якої будівельної організації, а залежимо тільки від вас. Справді, замовляти проект краще у одних людей, а будувати будинок – у інших. Залиште рекомендацію архітектора на крайній випадок (якщо він, звичайно,не є вашим хорошим знайомим).

Тепер, коли ви вже маєте в своєму розпорядженні проектом, ви можете більш об’єктивно вибрати будівельну компанію. Для цього запропонуйте кільком фірмам скласти кошторис на ваш проект (тільки не кажіть їм, що ви влаштували конкурс, втім, все і так це розуміють). В результаті ви станете власником найцікавіших документів! Абсолютно різні люди будуть кожен по своєму втілювати (поки що тільки на папері) один і той же. Зверніть увагу не тільки на ціни, але і на матеріали, які вам напишуть. Одні і ті ж (на перший погляд!) Роботи теж можуть коштувати … дуже різні суми. Якщо говорити про закономірності, а не про винятки, – щасливі ті, хто може заплатити за ціною вище середнього рівня!