Перейти до вмісту
Головна » Архітектурна краса

Архітектурна краса

Свій будинок – красивий і несхожий на котеджі сусідів – мрія майбутнього власника. Але кожен йде до її реалізації своїм шляхом. Один починає проектувати сам, вивчаючи фотографії в журналах і Інтернеті, обговорюючи естетичні та технічні рішення з друзями. Інший вважає за краще купити симпатичний об’єкт.

Третій звертається до архітекторів і дизайнерів, четвертий набуває готовий проект. Всі варіанти вирішення завдання мають право на життя, а результат багато в чому залежить від уваги до деталей.Придбання готового проекту з повним комплектом супровідної документації – на сьогоднішній день найпоширеніше для майбутнього домовласника початок. Важливо не тільки вибрати цікавий проект, але і адаптувати до своєї ділянки, щоб розкрити його архітектурний потенціал. З іншого боку, для одних і тих же об’ємно-планувальних рішень сьогодні пропонуються різні варіанти фасадної обробки, що дозволяють зробити типове індивідуальним. При цьому покупка проекту – все-таки гарантія того, що при його доведенні вже усунені майже неминучі при індивідуальному проектуванні помилки. Іншими словами, якщо сподобалося вам рішення активно тиражується – значить, воно вже перевірено практикою.

індивідуалізація проекту

Все це одна сторона медалі. Але є й інша. Вибір і індивідуалізація проекту на перевірку виявляються непростим завданням. Перш за все відразу доведеться відкласти в сторону нехай і привабливі, але не відповідають особливостям вашого регіону рішення. Інакше не уникнути додаткових витрат на ремонт і експлуатацію. Наприклад, будинок з просторими терасами, ідеальний для теплого морського узбережжя, чи доречний в умовах суворого північного клімату. Коли за основу беруться проекти, популярні в Південній Європі, для їх адаптації доводиться збільшувати товщину зовнішніх стін, а значить – повністю перекроювати вивірені і до межі раціональні планування.


Йдемо далі – стиль і оточення. Так, монолітно-скляна коробка в стилі хай-тек буде здаватися чужорідним елементом поряд з дерев’яними теремками. До того ж будинку як і раніше будуються якщо і не на століття, то як мінімум на десятиліття, а модне швидко стає старомодним. Саме тому далекоглядні замовники здебільшого консерватори.

Але, як показує практика, смаки консерваторів все-таки відрізняються. Наприклад, в московському розумінні класика – це перш за все штукатурки яскравих забарвлень і елементи ліпного декору. Петербуржці ж вважають за краще штукатурної обробці дерево і фактурний камінь, тяжіють до теплих і здебільшого «натуральним» квітам: жовтому, бежевому, приглушеного помаранчевого.

Витіюватий декор сьогодні не вітається, зате користуються попитом комбіновані рішення: як традиційні (штукатурка з каменем), так і несподівані, які ще зовсім недавно, в XX столітті, були б немислимі в дачному селищі (наприклад, поєднання дерева з цеглою або клеєного бруса з монолітним залізобетоном).


Але чому при цьому самі вдома нам подобаються, а інші не радують око? Чому в одному котеджі ми вранці прокидаємося відпочили, а в іншому – ще більш втомленими? Причин може бути безліч: невдале планування, непродумане розташування вікон і орієнтація по сторонах світу, поганий повітрообмін. Якщо ж все-таки дратує зовнішній вигляд котеджу, то, ймовірно, при його проектуванні порушені звичні оку і живуть в генетичній пам’яті поколінь пропорції і уявлення про те, яким повинен бути житловий будинок.

Дійсно, у консервативних замовників сьогодні популярні вивірені класичні пропорції і елементи фасадного декору, що імітує класику. Але, будучи втіленими в сучасних технологіях, такі прикраси можуть здаватися недоречною бутафорією (зрозуміло, якщо над створенням образу вашого будинку працювали не дизайнери та архітектори, а постачальники фасадних матеріалів, головне завдання яких – збут своєї продукції).

секрет привабливості

Що зазвичай видає підробку? Наприклад, часто недостатнє заглиблення віконних прорізів (вікна майже в площині фасадів створюють враження намальованих). Справа в тому, що зовнішнє стеновое огорожу біля сучасних котеджів, як правило, багатошарове і при цьому відносно тонке. Силове навантаження сприймають елементи каркаса, а завдання збереження тепла покладені на сучасні теплоізоляційні матеріали. Тим часом класика в звичному розумінні – це в першу чергу масивні стіни, майже метрової товщини.

Є ще один момент, який працює не на користь класичного стилю. Якщо мова йде про рівному, як стіл, ділянці, замовник, як правило, вибирає для майбутнього будинку низьке підставу – на базі монолітно-плитного фундаменту . В результаті проект котеджу або садиби класичних пропорцій не отримує одного з важливих елементів, що працюють на сприйняття, – візуально утяжеленного масивного цоколя. Тому будинок, побудований на підставі готового проекту, якщо над ним не потрудилися дизайнери фасадів, буде виглядати не як будинок на століття, а як подобу річного павільйону.


Свого часу криза 2008 року змусила замовників рахувати гроші: безрозмірні і дорогі в експлуатації котеджі втратили популярність. У тому ж, що стосується будівельних технологій і матеріалів, теж все нині змішалося. Наприклад, деякі приватні забудовники, віддаючи перевагу стін з демократичних і енергоефективних пористих бетонів, прагнуть зберегти пропорції і обробку, типові для дерев’яних будинків. Тому в сучасному заміському будівництві не рідкість, коли під блок-хаусом, що імітує брус, ховається кладка з газобетонних блоків, а під облицюванням з клінкерної цегли – дерев’яний каркас.

Прийшов час раціональних проектів простих «коробчатих» форм. Але як бути з архітектурою, покликаної підкреслити індивідуальність? Проектувальники пропонують відіграватися на багатій за фактурою обробці фасадів, контрастних колірних рішеннях, а також продуманих до дрібниць аксесуарах (аж до дверних ручок).

Грамотно підібрані архітекторами поєднання штукатурки і різної за кольором клінкерної плитки, невеликі фрагменти облицювання натуральним або штучним каменем дозволять додати індивідуальність, виділити контури будівлі, вигідно обіграти отвори, візуально погіршити об’єкт або, навпаки, зробити масивна будівля стрункішим.