Перейти до вмісту
Головна » Будуємо будинок: з чого почати?

Будуємо будинок: з чого почати?

Вибираємо проектувальника

Перш ніж підходити до проблеми будівельного процесу, необхідно мати тверду відправну точку, а саме, проект. Як мінімум – його архітектурно-будівельну частину. Ринок проектних послуг вельми насичений і досить специфічний. Звертаючись до його допомоги, слід врахувати деякі нюанси. По-перше, вартість самого проекту, яка залежить від багатьох умов: від обсягу, глибини опрацювання, кількості варіантів архітектурних рішень, кінцевого вигляду і формату проектної документації та іншого. Деякі проектні організації приділяють недостатню увагу саме цього важливого етапу будівельного процесу, зосереджуючи всі сили на виробництві більш вигідних будівельних робіт. Тому краще зупинити вибір на спеціалізованих проектних фірмах, більш відповідальних в підході до цієї проблеми.

Авторські права

Робота з проектувальником – дуже важливий момент. Вам потрібно відчути, чи здатний архітектор, озброєний знанням теорії, кон’юнктури дизайнерських прийомів, стилів і будівельних технологій, прислухатися до ваших ідей і побажань щодо бачення свого будинку.

Дуже легко піддатися аурі “професіоналізму” ваших передбачуваних проектувальників. Знайте, що найчастіше архітектор спирається на звичні для нього, багато разів обкатані ідеї і прийоми. Нерідко він знаходиться під впливом технологій і можливостей будівельних організацій, з якими працює. Такий зв’язок неминуче обмежує творчу сторону роботи.

До думки архітектора необхідно прислухатися, але не приймати за догму. Ваші задуми повинні бути такими, що превалюють. Вони можуть бути змінені непорушними будівельними законами, але основна ваша ідея повинна бути втілена. У цьому світлі дуже важливий людський контакт, який обов’язково повинен встановитися між вами і архітектором, як виконавцем і провідником саме ваших ідей.

Проектна документація

Не варто надавати особливого значення тому, яким ви побачите свій проект – на звичайному аркуші паперу, виконаний звичайними креслярськими методами, або на CD- диску. Проектна документація повинна бути, перш за все, зрозумілою для виконавця робіт, лаконічною і технологічною. Вам же, для початку, має цілком вистачити так званого фор-проекту, тобто, яка затверджується частини. На цій стадії проектування можна скласти повне уявлення про те, як буде виглядати ваше замовлення з архітектурної точки зору.

Затвердивши з виконавцем початковий проект, можна доручити йому розробку будівельних робочих креслень. При цьому важливо, щоб обидві стадії виконувалися однією людиною. Це дозволить в майбутньому уникнути ймовірних накладок і нестикувань під час будівництва. Незважаючи на гадану складність процесу проектування, він може стати для вас цікавим, повчальним і дуже корисним досвідом.

У досить тривалий період спілкування з проектувальником далеко не останнім є фактор психологічної сумісності, тому вибір виконавця не в останню чергу може залежати від рекомендацій людей, думку і досвіду яких ви довіряєте.

Ставитися до поняття “проект” потрібно серйозно і ні в якому разі не нехтувати ним. Без справжнього проекту вам гарантовані непередбачені обставини в процесі будівництва.

Авторський нагляд

Деяким здається, що авторський нагляд – другорядне питання. Зовсім не так. Нехай він обернеться додатковими (не такими вже значними) матеріальними витратами, але ви будете впевнені, що втілення вашого з архітектором задуму знаходиться під постійним контролем зацікавленої особи. Ні в якому разі не можна пускати на самоплив будівельно-монтажні роботи. Архітектор зобов’язаний стежити за ходом робіт на протязі всього процесу: від розбивки будівлі на ділянки до пристрою покрівлі, постійно контролюючи відповідність проекту і будучи на будмайданчику довіреною особою замовника.


Сам контроль на об’єкті, що будується необхідний вам не тільки з міркувань економії часу. Несумлінність будівельників деколи приводить до такої екстремальної ситуації, як розбирання вже побудованого, але небезпечного в силу ряду порушень будівельних норм і законів, будинки. Ці порушення виявляються найпростішої технічною експертизою.

Екстер’єр і інтер’єр

Гучне ім’я архітектора або архітектурної фірми, мелькає на сторінках архітектурних журналів, не завжди запорука успіху. По-перше, вартість їх послуг найчастіше непомірно висока. По-друге, професійна зрілість і практичний досвід, найчастіше підмінений комерційної “розкруткою”, не завжди відповідають вартості послуг. Не поспішайте на стадії будівельного проекту до деталей опрацьовувати інтер’єр будинку, підбирати меблі тощо Мати на увазі це, звичайно, потрібно, але лише концептуально, тому що найчастіше саме ця частина проекту є самою схильною до змін. В архітектурному проекті “гучних” фірм пакет інтер’єрних креслень займає превалюючий обсяг, створюючи ілюзію його завершеності, тоді як основними повинні бути креслення, про які йтиметься далі.

На практиці гроші за так званий проект, що містить, в основному, інтер’єрну частину, виявляються просто викинутими на вітер. Якщо фасад будинку – його обличчя, то інтер’єр – душа вашого будинку і ставитися до нього потрібно не менш серйозно, ніж до самої конструкції будівлі. Але це вже наступна стадія. Не потрібно розпорошувати увагу на те, що не вимагає детального опрацювання на початковій стадії проектування. Від загального – до приватного. Цей принцип повинен стати основою підходу до справи.

Для початку зосередьте свою увагу на тому, щоб проект містив такі першорядні креслення, як генплан, вертикальне планування, картограма земляних робіт, інженерні мережі, дренажні системи, поверхові плани, полон перекриттів, будівельні розрізи, фасади, вертикальні комунікації, кроквяні системи, покрівля, найбільш складні будівельні вузли і деталі. Це v головна частина проекту, по якій ви будете отримувати всі необхідні узгодження у відповідних інстанціях.

Креслення повинні бути зрозумілі не тільки вам, а й майбутнім будівельникам. Вони повинні бути насичені будівельними розмірами, відмітками, що дозволить вам уникнути в процесі будівництва багатьох питань з боку підрядника і, відповідно, втрат часу.